Lieky zlodeji živín

Lieky aj mikroživiny používajú rovnaké prepravné a metabolické cesty v tele

Krátkodobá liečba liekmi spravidla nemá vplyv na rovnováhu mikroživín u zdravého človeka, ktorý sa stravuje normálne. Avšak pri trvalom užívaní liekov sa riziko nepriaznivých následkov zvyšuje. Ak sa užíva jeden alebo viac liekov, vždy vzniká riziko vzájomných reakcií. V dôsledku toho sa môže narušiť účinok lieku ako aj fyziologická funkcia mikroživiny. Nedávne štúdie ukazujú, že riziko vedľajších interakcií sa zvyšuje s každým ďalším užitým liekom.

Zvýšené riziko vzájomných reakcií liekov a mikroživín je predovšetkým v rizikových skupinách ako sú chronicky chorí, deti a najmä seniori.

Vzhľadom k fyziologickým zmenám súvisiacim s vekom je pre seniorov obzvlášť vysoké riziko nežiaducich interakcií medzi liekmi a mikroživinami, napríklad z dôvodu zníženej produkcie žalúdočnej kyseliny, hormonálnej nerovnováhy alebo obmedzenia metabolickej aktivity.

U starších ľudí pracujú pečeň a obličky, dva najdôležitejšie detoxikačné orgány, často pomalšie. Mnoho liekov sa teda vylučuje pomalšie, ich účinok môže trvať dlhšie a častejšie dochádza k nežiadúcim účinkom. Na druhej strane práve staršie osoby užívajú v priemere 3 až 6 rôznych liekov denne, niektorí dokonca podstatne viac.

A ako často vyskúšajú chronicky chorí alebo staršie osoby i ďalšie lieky ako aj samo naordinované výživové doplnky bez vedomia ošetrujúceho lekára. Mnohí ľudia si neuvedomujú, že aj lieky bez predpisu sa môžu vzájomne ovplyvňovať s liekmi na predpis.

Zopár príkladov:

Kyselina acetylsalicylová, častá súčasť liekov proti bolesti a liekov na prechladnutie a zápal prínosových dutín, je vyslovene zlodejom vitamínu C. Aj malé množstvo môže strojnásobiť vylučovanie vitamínu C. To môže tiež viesť k nedostatku kyseliny listovej a vitamínu B12, čo môže zase spôsobiť anémiu a zažívacie ťažkosti.

Laxatíva zbavujú telo vitamínu A, D, E, K, draslíka a fosforu, antidepresíva zase vitamínu B12 a koenzýmu Q10.
Antibiotiká znižujú dostupnosť prakticky všetkých vitamínov skupiny B v tele a sú zlodejmi draslíka.

Príjem salicylátov (soli kyseliny salicylovej, zvyčajne sa používa v liekoch proti bolesti) a NSAID (nesteroidné protizápalové antireumatiká = NSAID) sú spojené so zvýšenou potrebou kyseliny listovej a vitamínu C.

Pacienti užívajúci dlhší čas diuretiká majú často nedostatok vitamínov A, B6 a C.

Samotná strava nemôže vyriešiť takýto nedostatok hlavne preto, že denná strava priemerného obyvateľa často obsahuje príliš málo vitamínov, minerálnych látok, stopových prvkov a bioflavonoidov. Možné príznaky sú poruchy imunitného systému.

Takže platí: V pokročilom veku a pri užívaní liekov si stav mikroživín v organizme vyžaduje osobitnú pozornosť. S cieleným dopĺňaním je možné deficity mikroživín vyrovnať a podchytiť ich nedostatok spôsobený užívaním liekov.
Pre presné určenie sú však nutné individuálne konzultácie a analýzy rôznych krvných testov v laboratóriu. 

Kontakt

Weltfit s. r. o.

Výhradný dovozca pre SR, ČR

Bernolákova 44
974 05 Banská Bystrica


Mobil: +421 911 295 859

Napíšte nám e-mail