Skladujete potraviny správne?

Skladujete potraviny správne?

Aby nám čerstvé potraviny vydržali dlhšie čerstvé, skladujeme ich v chladničke. Patria však všetky čerstvé potraviny do chladničky? Určite nie. A platí to predovšetkým pre ovocie a zeleninu.

Ovocie a zelenina má tiež svoj vlastný „hormonálny systém“. Za dozrievanie ovocia a zeleniny je zodpovedný hormón dozrievania – etylén. Ten ale zároveň spôsobuje, že sa nám ovocie a zelenina začne kaziť. Niektoré druhy ovocia a zeleniny produkujú etylénové plyny viac, iné menej. Medzi preborníkov v produkcii etylénových plynov patrí  napr. banán. Preto aj najrýchlejšie podlieha skaze. Aj väčšina druhov jabĺk. Aby sme tomuto nechcenému procesu zabránili resp. ho spomalili, skladujeme ovocie a zeleninu v chladničke. Skladovanie v chladničke ich ale môže poškodiť. Teplota, ktorá ešte nepoškodí jablká je už pre tropické ovocie nízka a poškodí ho. Teplota pod 13° C už banán poškodí. Preto nie je vhodné, aby sa banán skladoval v chladničke. Chlad zle znášajú aj jablká, citrusové plody, baklažán, paradajky. Poškodenie chladom sa prejaví na zmenenej chuti a zmenou farby šupky alebo vnútra plodu. Naopak v chlade sa dobre skladujú plodiny, ktoré dokážu chladu odolať aj v prírode ako je napr. ružičkový kel.

A ako uskladniť ovocie a zeleninu mimo chladničky?

Vylučovaniu etylénových plynov môžeme čiastočne zabrániť uskladnením potravín v chlade. Mimo chladničky je tomu už ťažké zabrániť. Hlavne ak bývame v meste v paneláku a nemáme k dispozícii dobrú „dedinskú pivnicu“. Etylénové plyny sa šíria do okolitého prostredia a zapríčinia skazenie  aj ostatného ovocia a zeleniny. Určite neskladujte v blízkosti banánov alebo jabĺk listovú zeleninu. Listy rýchlo ožltnú a opadnú. Na skladovanie ovocia a zeleniny dnes už existujú rôzne pomôcky. Jednou z nich sú podložky KLIN-TEC®. Tieto dokážu pohlcovať „nechcené“ etylénové plyny a predĺžiť tak trvanlivosť ovocia a zeleniny. Sú vhodné aj pre všetky druhy čerstvých potravín ako sú syry, šunky, mäsové výrobky.

Viac na www.bezzapachu.sk 

Kontakt

Weltfit s. r. o.

Výhradný dovozca pre SR, ČR

Bernolákova 44
974 05 Banská Bystrica


Mobil: +421 911 295 859

Napíšte nám e-mail